İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Gazipaşa hakkında

Gazipaşa hakkında

Gazipaşa hakkında


Gazipaşa hakkında:

Antalya’nın 180 km. doğusunda 10 km. uzunluğu ve 7 km. eni olan Akdeniz kıyısındaki Gazipaşa Ovası üzerine kurulmuştur. Doğusunda Mersin, Anamur, kuzeydoğusunda Karaman, Ermenek, kuzeyinde Sarıveliler ve batısında ise Alanya ile komşudur. Güney sınırları teşkil eden Akdeniz sahiline paralel bir şeklilde yaklaşık 35 km. içerde batıdan doğuya doğru uzanan Toroslarla çevrilidir. İlçenin kıyı şeridi uzunluğu yaklaşık 50 km.dir. Denize girmek için çok uygun plajlara sahiptir. Kıyı şeridinin yarıya yakını kumsal olup diğer kısmı kayalıklardan oluşur fakat kayalıkların arasına gizlenmiş müthiş güzellikte koylar da denize girmek için ideal mekanlardır.         

Gazipaşa’nın bilinemeyen veya tahmin edilen tarihi, tarihi perspektif içerisinde oldukça eskilere uzanmaktadır. Ana hatlarıyla bu tarihsel serüveni M.Ö 2000’lerde başlar. Hititlerin bir kolu olan Luviler yine Hititlerin Kizzuvatna (Çukurova) ve Arzava (Antalya) ülkeleri diye adlandırdıkları bölgede yaşamışlardır. Gazipaşa’nın bu bölge içinde kalması nedeniyle ilçenin tarihi yolculuğa Luvilerle – Hititlerle başlamış olması kuvvetle muhtemeldir. Nitekim Karatepe civarındaki harabeler içinde yer alan aslan kalıntıları bu bilgiler doğrular niteliktedir.


Gazipaşa hakkında

Gazipaşa

M.S VI. Yüzyıldan başlarak Güney Akdeniz Bizans İmparatorluğu’nun egemenliğine girmiş, bu yeni dönemde Gazipaşa, Antalya ve Alanya ile birlikte Pamfilya’nın Türkleşmesi süreci içinde Selinus, Selçuklu Sultanı I. Alaaddin Keykubat’ın 1221 yılında Alanya’yı alması, 1225’e kadar da buradan itibaren belki de Toroslar`dan kaynaklanıp şehir merkezinden geçerek denize karışan beş büyük çayın zaman zaman sel baskınına neden olması dolayısıyla Selinti olarak anılmaya başlanmıştır. 1268’lerde Moğollar’ın Anadolu işgali sırasında Selinti, Anadolu Selçuklu Devleti’nin Konya ve bağlı bölgeleri sınırları içinde yer almaktaydı.

Anadolu beylikleri döneminde 1335 yılından itibaren Antalya ve civarı Teke Beyliği’nde kalırken Alanya, Selinti ve doğusu ile Kuzey yöreleri merkezi Konya olan Karamanoğulları hakimiyetine girmiştir. Osmanlı Döneminde, Kaptanı Derya Gedik Ahmet Paşa 1470 yılında Alanya’yı, 1472 yılında ise Selinti, Anamur ve Silifke yöresini Karamanoğlu Beyliğinden alarak Osmanlı hakimiyetine dahil etmiştir. 2015 Verilerine göre Gazipaşa nüfusu 48.866 dır.


Gazipaşa hakkında,Gazipaşa hakkında,Gazipaşa hakkında,Gazipaşa hakkında,Gazipaşa hakkında,
Kategoriler
+90 542 315 25 45

marinaemlak.com, Tüm Hakları Saklıdır.